My Publix Trip Spent $6, Saved $78.35

 Well our shopping has changed since the end of Winn Dixie $5 off $30 coupons. Occasionally there are other competitors or gas card deals ($10 off $50) or even Publix coupons in the paper, but generally we've been eating more off our stockpile. For our produce, which is expensive at Publix we shop at Save-A-Lot. We can get a 4 lb bag of navel oranges for $2.99, when the same 8 oranges at Publix would be more than double that. So, we go to the store a lot less; one trip to SaveALot and one trip to Publix. I also have to watch the ads for Winn Dixie and Aldi to see if there is any produce deal we need. It costs about $6 a week to get lettuce and stuff for our salads.

This trip was about usual, spending a little more than $5. Our goal now this year is to spend $100 a month to feed the two of us. This trip was all coupon stuff, the craisins were free, and the vitamins and buddig meats were moneymakers. I did another similar shop with vitamin A which is cheaper than Folic, and the same basket of stuff cost me $2.48. The bacon was a good deal ($1 each) because we used the Publix coupon from last weekends paper for $2 off $8 of meat, and also some $2 off pork coupons we picked up at the state fair in the Florida Living Building at the Iowa Corn booth. In the end it cost $6, and we saved $78.35 - a 92% savings.

Here is the breakdown: